Katedra Inżynierii i Gospodarki Wodnej ul.Warszawska 24  31-155 Kraków  +48 12 628 2810 sekretariat@iigw.pk.edu.pl

 

 

KATEDRA INŻYNIERII I GOSPODARKI WODNEJ

Politechnika Krakowska

Pogoda Kraków

© mojapogoda.com

 

Potok Twengbach. Bad Kleinkirchheim. Austria  (2021 luty 25)

 

Autor: Marek Bodziony
Foto: Marek Bodziony

 

Pogodzenie interesów człowieka z zachowaniem naturalnych koryt cieków jest zadaniem trudnym i najczęściej ‘wygrywa’ interes człowieka. Dotyczy to szczególnie obszarów zurbanizowanych, gdzie człowiek chce mieszkać bezpiecznie i wygodnie. Taki stan rzeczy był, jest i będzie. Można jednak w taki sposób dokonać regulacji czy zabudowy koryt cieków, aby było to estetyczny i możliwie bliskie naturze.
Otto przykład takiego rozwiązania: miejscowość Bad Kleinkirchheim w Austrii. Potok Twengbach został zabudowany narzutem kamiennym, który nie tylko umocnił brzegi, ale nadał jak najbardziej naturalny charakter brzegom koryta. Trochę drzew i chwila spokoju pozwoliły naturze zrobić resztę. Brzegi cieku zarosły, kamień na brzegach koryta zarósł mchem i mamy samorenaturyzacje sztucznego koryta cieku.
Na jego brzegach nie ma problemu z postawieniem nowych budynków czy wybudowaniem parkingów. Na koniec należy dodać, ze Bad Kleinkirchheim, to kurort (znajdują się tutaj baseny termalny) i ważny ośrodek sportów (zarówno zimowych jak i letnich).

Kliknij w obrazek, aby powiększyć

 

 

 

KATEDRA INŻYNIERII I GOSPODARKI WODNEJ (Ś-1)
Wydział Inżynierii Środowiska
Politechnika Krakowska
ul.Warszawska 24
31-155 Kraków
tel/fax: +48 12 628 2041
tel: +48 12 628 2810
e-mail:
sekretariat@iigw.pk.edu.pl
www.iigw.pk.edu.pl